SQL Server’da High Availability ve Disaster Recovery Artık Daha Avantajlı

İş sürekliliği kavramı, bir işin başarılı olması için kritik öneme sahip olmakla birlikte herhangi bir sistemin planlaması, tasarlanması ve uygulanması için kilit koşuldur. Sisteme veriyi koyduğunuzda ise iş sürekliliği kaçınılmaz olur. Buna, herhangi bir veri kaybı size davalarla sonuçlanan süreçlere itebilir. Ayrıca iş sürekliliği aslında olası tehlikelerin önüne geçen bir poliçe gibidir.

SQL Server WindowsLinux ve Container’lara üstün performans, elverişlilik ve güvenlik desteği sağlamasının yanı sıra BI’dan AI’ya Online Transaction işlemlerinden(OLTP) veri depolamaya kadar her türlü veri iş yüküyle başa çıkabilecek yapıda tasarlanmıştır. İş SLA’lerini yönetmek için değişik Topolojiler uygulamanızı sağlayan kritik öneme sahip yüksek elverişli ve Disaster Recovery özelliklerine sahip olursunuz. SQL Server Yazılım Güvencesi lisanslarına sahip olan bir müşteri, yüksek ve elverişli konfigurasyonlar için ücretsiz bir  SQL Server pasif kopyasına sahip olur.  Bu da SQL Server kullanan kişinin toplam mülkiyet maliyetinin (TCO) azaltmasına yardımcı olur.

Şimdi ise, Microsoft müşterilerinin SQL Server ile kapsamlı bir iş sürekliliği planı gerçekleştirmelerine yardımcı olan şuan ki  SQL Server Yazılım Güvencesi ayrıcalıklarını artırmaya karar verdi. 1 Kasım tarihinden itibaren, SQL Server’ın her Yazılım Güvencesi müşterisi,  Microsoft tarafından desteklenen bir SQL Server sürümü kullandığı sürece, aşağıda belirtilen üç avantajı elde edebilecek:

  • Yüksek elverişlilik için Failover Server’lar: Müşterilerin, failover olayında yüksek elverişlilik sağlamak için ayrı bir işletim sistemi ortamında (OSE) veya ayrı bir sunucu üzerinde şirket içi pasif SQL Server kopyası kurup çalıştırmalarını sağlar. Bu durum müşterilerin bir adet High Availability veya Disaster Recovery için pasif bir kopyaya sahip olabileceği anlamına gelir.
  • Disaster Recovery için Failover Server’larYENİ: Müşterilerin, failover olayında Disaster Recovery şirket içi ayrı bir OSE veya sunucuda pasif bir SQL Server kopyası kurup çalıştırmalarını sağlar.
  • Azure üzerinde Disaster Recovery için Failover Server’larYENİ: Müşterilerin, failover olayında durumlarda kurtarma için Azure üzerinde şirket içi ayrı bir OSE veya sunucuda pasif bir SQL Server  kopyası kurup çalıştırmalarını sağlar.
Resim1

Yazılım Güvencesi müşterileri yeni sağlanan ayrıcalıklarla pasif kopyalar için ek lisans maliyetleri ödemeden Always On Availability Groups gibi özelliklerden yararlanarak SQL Server’la Hibrit yapıdaki Disaster Recovery planları uygulayabilecekler.

Aşağıdaki resimde bir şirket içi 12 çekirdekli SQL Server dağıtımı için Disaster Recovery replikası olarak Azure VM üzerinde çalışan 12 çekirdekli SQL Server kurulumu kullanılıyor. Geçmişte, 12 çekirdekli SQL Server lisansını şirket için ve Azure VM dağıtımı için ayrı ayrı almanız gerekiyordu. Yeni çıkan seçenek ise Azure VM üzerinde çalışabilen pasif replika avantajları sağlamaktadır. Azure VM üzerindeki pasif kopya için Disaster Recovery kriterleri yerine getirildiği sürece şirket için sadece bir adet 12 çekirdekli SQL Server lisanslamaları yeterli olacaktır.

Resim2

Aşağıdaki resimde birincil veya aktif olan iki sanal makineyi birden barındıran kopya, 12 çekirdek kullanmaktadır. Topoloji iki adet ikincil kopya barındırmaktadır. Otomatik Failover destekli yüksek elverişli senkronizasyon kopyası ve bir de otomatik Failover desteği olmayan Disaster Recovery için asenkron bir kopya barındırır. Yeni çıkan seçeneklerle birlikte bu Topoloji’yi ayakta tutmak için gereken SQL Server çekirdek lisanslı sayısı eskiden 24 çekirdek iken şuan 12 sayısına indirilmiştir.

Resim3

SQL Server 2019, HDFS ve Apache Spark ™ ‘ın SQL Server veritabanı motoruyla entegrasyonu gibi yeni özellikleri kazanmasının yanı sıra elverişliliği, performansı ve güvenliği artırmak için de bir dizi iyileştirmeler sağlanmıştır.

Yüksek elverişlilik ve Disaster Recovery avantajlarına ek olarak, pasif kopyalar üzerinde aşağıdaki işlemlere de gerçekleştirilebilir:

  • Veri tabanı tutarlılık kontrolleri
  • Günlük yedeklemeler
  • Full Backup’lar
  • Resource kullanım verilerini izleme

Güncelleştirilmiş avantajlar, bir sonraki Microsoft Lisans Koşulları’nın yenilemesinde kullanıma sunulacaktır.

Kaynak

Your Comment: